Fakulta slaví kulaté výročí, letos v září jí bude už 70 let. Přinášíme další díl ankety, ve které přeje Matfyzu k narozeninám sedm desítek osobností z řad vědců, učitelů, studentů a absolventů.
Co byste popřál fakultě k 70. výročí jejího založení?
Přál bych fakultě, aby se jí dařilo lákat motivované studenty a ukázat jim Matfyz s lidskou tváří tak, aby nevzdali studium v prvním semestru, ale vydrželi a studium je bavilo. Věřím, že Matfyz může studentům hodně dát.
Přál bych fakultě, aby se jí dařilo držet a dále zvyšovat vysokou kvalitu vzdělání, kterou poskytuje.
Přál bych fakultě, aby i nadále excelovala ve výzkumu, aby se jí podařilo lépe a více informovat širší veřejnost o tom, co děláme a k čemu je to dobré, a aby se aktivně podílela na zlepšování života lidí v Česku.
Jak byste charakterizoval současnou MFF UK sedmi slovy?
Těžká, elitní, špičková, přátelská, posmívaná, nerdovská, podivná.
Poradíte jí klíč k úspěchu do budoucna?
Neslevit ze své náročnosti, zachovat si svou identitu, ale chovat se ke studentům lidštěji.
Vzpomínáte si na nějakou velkou osobní či pracovní výzvu spojenou s Matfyzem?
Asi největší neodbornou výzvou pro mě bylo a je stěhování části našeho ústavu na Impakt. Předtím jsme byli všichni pohromadě na Malé Straně, teď postupně objevujeme, jak fungovat takto fyzicky odděleni.
Největší odbornou výzvou pak pro mě určitě bylo a je vedení výzkumného projektu THEaiTRE, kterého se kromě Matfyzu účastní divadelní odborníci z DAMU a Švandova divadla. Interdisciplinarita je super a hodně mě baví, ale přináší mnoho nečekaných situací.
Kde vidíte své místo v pomyslné dosavadní autobiografii Matfyzu?
Vědec z generace, která pořádně nepamatuje komunismus. Programátor, který se naučil programovat až na Matfyzu. Přesto (snad) dobrý matfyzák. Formálně akademický vědecký pracovník VP2A, což nikdo (včetně mě) pořádně neví, co znamená.