V pátek 22. 11. proběhlo finále v soutěži pro střední a základní školy Matfyz FEAT, jejímž cílem bylo podpořit kreativní způsoby výuky fyziky pomocí vymýšlení a výroby pomůcek. Hlavní cenu získal dvoučlenný tým z osmiletého gymnázia Christiana Dopplera.
V prezentační místnosti se sešlo 8 týmů, které byly vybrány a podpořeny MFF UK grantovými penězi, které umožnily každému týmu realizovat vlastní projekt. Spektrum pomůcek, které jsme mohli vidět ve velké aule, bylo velmi pestré. Týmy z celé republiky se pečlivě připravovaly na tento den, kdy budou moci odprezentovat výsledky své práce odborné porotě. Některé pomůcky bylo možné vidět na vlastní oči, a ty, které nebylo možné přemístit, dokládala pečlivá dokumentace.
Kdo se účastnil finále? Žáci Jan Drbohlav a Václav Jaroš ze základní školy předvedli funkční model solárního větrníku. Petr Půlpán a Ivan Tarant z víceletého gymnázia Na Vítězné pláni připravili soubor panelů pro demonstraci z elektroniky, který obsahoval multivibrátor, zesilovač, oscilační obvod a AM přijímač. Šimon Karch, Josef Štefl a Kateřina Bouchalová z gymnázia Havířov uvedli v život projekt s názvem Mechanická kmitání a vlnění obsahující výrobu několika objemných vlnostrojů. Petr Bazgier z gymnázia Český Těšín sestavil stroj na elektřinu poháněný reakcí mentosu vhozeného do Coca-Coly. Zuzana Procházková z Gymnázia Na Vítězné pláni se pokusila zprovoznit elektromotor na citronový pohon. Kristýna Kořenská a Olivie Franklová z Gymnázia CH. Dopplera provedly svůj pokus postavený na Archimedově zákoně s héliem a balónky podpořený vlastními výpočty. Nejpočetnější tým ve složení William Tatarko, Stanislav Taborovets, Jan Hladík, a Pavel Obdržálek z Gymnázia Ch. Dopplera sestavili ve své škole Foucaltovo kyvadlo. A nakonec Pavel Obdržálek, který vytvořil vlastní dílčí projekt, v rámci nějž zajišťoval bezdrátový přenos dat z kyvadla pro dlouhodobé monitorování odchylek.
Cena Matfyz FEAT:
Archimedův zákon v plynech: Kristýna Kořenská, Olivie Franklová
(gymnázium Christiana Dopplera)
Cena pro řešitele do 16 let:
Mechanické kmitání a vlnění: Šimon Karch, Josef Štefl, Kateřina
Bouchalová (gymnázium Havířov)
Cena poroty:
Stroj tvoří elektřinu: Petr Bazgier (gymnázium Český Těšín)
Zkratka FEAT v sobě ukrývá tři slova: Fyzikální Experimenty ATraktivně. Doufáme, že tato soutěž přispěla k živějšímu zájmu o fyziku na středních a základních školách. Vzhledem k zápalu pro pokusy stran finalistů doufáme, že se to povedlo.