V posluchárně Čeňka Strouhala se minulý pátek uskutečnil šestý ročník studentské fyzikální soutěže Matfyz FEAT. O hlavního cenu letos bojovalo 12 projektů.
Matfyz FEAT neboli Fyzikální Experimenty ATraktivně je grantová soutěž určená talentovaným středoškolákům, studentům gymnázií i žákům základních škol. Ti v ní mají za úkol navrhnout a realizovat jednoduché a zároveň atraktivní experimenty, které je možné využívat při výuce k demonstraci konkrétních fyzikálních jevů. Vybrané projekty získávají od Matfyzu finanční podporu a postupují do podzimního finále.
Do soutěže se letos zapojilo rekordní množství projektů. Do finále bylo vybráno celkem 12 týmů i jednotlivců, kteří předvedli v posluchárně Čeňka Strouhala na Karlově své experimenty, pět z nich nakonec sklidilo vavříny v podobě atraktivních cen.
Libor Šmíd ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Příbram na Matfyz přivezl svůj termoelektrický generátor. Kromě toho, že zařízení může sloužit jako demonstrace tzv. Seebeckova jevu (termoelektrický jev) při výuce, dokáže zároveň fungovat v praxi a nabíjet třeba mobilní telefon.
Jiný typ experimentování, tentokrát v oblasti elektrostatiky, umožňuje Van de Graafův generátor. Jeho zjednodušenou verzi s kondenzátorem složeným ze dvou salátových mís vyrobil Oto Ulrich z Gymnázia Uherské Hradiště.
Trochu magie do soutěže vnesly rovnou dva studentské týmy. Matěj Bosáček a Alexandr Dizov z pražského Gymnázia Christiana Dopplera pomocí zvukových vln dokázali přimět kapky vody k levitaci. Neméně efektní byl pokus čtyřčlenné skupiny, která si říká Žydle a působí na Církevním gymnáziu Plzeň. Studenti vyrobili tzv. Bouchetovu židli vytvářející optický klam, kdy se pozorovateli jeví dva lidé před ním jako obr a trpaslík.
Nejmladšími účastníky soutěže byli letos Patrik Lajčák a Sebastian Maslen, žáci čtvrté a šesté třídy základní školy v Sokolově a zároveň členové kroužku Hrátky s fyzikou Domu dětí a mládeže Sokolov. Ti proměnili obyčejný panel osázený připínáčky v užitečnou výukovou pomůcku, na které je možné demonstrovat chování blesků a fungování hromosvodu.
Ačkoli z pátečního odpoledne vzešlo pět hlavních vítězů, uznání od poroty si vysloužili všichni zúčastnění za své originální nápady a úsilí, které do projektů vložili. Právě nápady v kombinaci s experimentováním jsou totiž tím hlavním, co pohání fyzikální výzkum vpřed.
Výsledky Matfyz FEAT 2018:
Cena Matfyz FEAT
Termoelektrický generátor: Libor Šmíd (Střední průmyslová
škola a Vyšší odborná škola Příbram)
Cena pro mladé řešitele
Monitor blesků: Patrik Lajčák, Sebastian Maslen (Základní škola
Sokolov, DDM Sokolov)
Cena poroty za inovativní přístup
Beuchetova židle: Marie Nocarová, Jaroslav Schaffer, Matyáš Korba,
Josef Bořík (Církevní gymnázium Plzeň)
Akustická levitace: Matěj Bosáček, Vítězslav Lužný, Alexandr
Dizov (Gymnázium Christiana Dopplera)
Van de Graafův generátor: Oto Ulrich (Gymnázium Uherské
Hradiště)