V dalším díle výletů po fyzikálních zajímavostech České republiky zavítáme do Hradce Králové. Dvě místní naučné stezky nás přenesou až do dalekého vesmíru.
Obě stezky začínají u hvězdárny a planetária na jižním okraji města. Jako první si projdeme tzv. Planetární stezku, která měří přibližně 6,5 kilometrů a začíná Sluncem umístěným u hvězdárny. Postupně projdeme kolem osmi planet Sluneční soustavy (a okolo několika dalších vesmírných objektů).
Model Sluneční soustavy je vytvořen v měřítku jedna ku miliardě – jeden metr stezky odpovídá jednomu milionu kilometrů ve skutečnosti. Ve stejném měřítku jsou znázorněny i modely jednotlivých objektů. Slunce tak má skoro 1,5 metru v průměru, Jupiter, jako největší planeta Sluneční soustavy, měří v průměru přibližně 14 centimetrů, zatímco nejmenší Merkur s průměrem méně než půl centimetru byste lehce přehlédli. Než sem vyrazíte, zkuste odhadnout, jak je v tomto měřítku velká Země.
Pokud se po stezce vydáte, můžete si udělat docela dobrou představu, jak jsou jednotlivé objekty od sebe vzdáleny – první čtyři planety se vejdou do 230 metrů od Slunce, Jupiter je ve vzdálenosti skoro 800 metrů a k poslední planetě, Neptunu, ujdete 4,5 kilometrů.
Kromě planet a Slunce najdete na stezce poblíž Země také Měsíc, mezi Marsem a Jupiterem si prohlédnete Ceres, zástupkyni pásu planetek, za Jupiterem je Halleyova kometa a za Neptunem trpasličí planeta Pluto. U něj sice končí Planetární stezka, ale ne Sluneční soustava – do vzdálenosti skoro dvakrát tak daleko jako Neptun sahá tzv. Kuiperův pás, ve kterém se vyskytují větší i menší planetky. Za hranici Sluneční soustavy se ale obvykle považuje až vzdálenost, kde končí vliv slunečního větru (nabitých částic vylétávajících ze Slunce). To nastává ve vzdálenosti okolo 18 miliard kilometrů, v modelu stezky by to bylo asi 18 000 km.
Druhá fyzikální naučná stezka, tzv. Galaktická stezka, vede od planetária opačným směrem. V měřítku jedna ku 170 biliardám je na ní na trase dlouhé 9,5 kilometrů znázorněno 11 objektů naší galaxie a jedna sousední galaxie navíc. Stezka začíná dvěma nám blízkými hvězdami – Proxima Centauri a Sirius – a postupně si prohlédnete také například několik mlhovin, dvě kulové hvězdokupy či centrální černou díru. Ta je umístěna na náměstí v Novém Hradci Králové, kde se potkává s Neptunem z planetární stezky.
K posledním objektům obou naučných stezek (Plutu i Velkému Magellanovu mračnu) budete procházet přes Městské lesy. U sídla jejich správy v ulici Přemyslova si kromě dětského hřiště se zvířecími motivy všimněte „sovích slunečních hodin“. V samotném lese se pak určitě zastavte u obor s daňky, divočáky či jeleny. Možná budete mít štěstí a uvidíte třeba malá selata s bachyní.
Máte to do Hradce Králové daleko? V tom případě můžete navštívit některou z dalších planetárních stezek:
V Proseči v Pardubickém kraji je planetární stezka dlouhá 8 km, kterou vytvořili žáci místní základní školy. Kromě Slunce a planet je zde (také v měřítku jedna ku miliardě) umístěno několik planetek, poslední zastavení je věnováno vesmírným sondám.
V Praze se můžete projít po planetární stezce údolím Vltavy z Bohnic-Zámků do Libčic nad Vltavou. Stezka má celkem 13 km a zobrazuje objekty ve stejném měřítku jako ta v Hradci Králové. Kromě Slunce, osmi planet a Pluta jsou v okolí některých planet v příslušných vzdálenostech i jejich měsíce, navíc je přidáno několik objektů Kuiperova pásu.
Ve Vestci u Prahy mají planetární stezku o délce 1,4 km. Její délka byla přizpůsobena místní cyklostezce, jeden metr vzdálenosti na stezce proto odpovídá 3 147 735 km ve skutečnosti.
Zcela jiný model Sluneční soustavy můžete navštívit v Opavě. Nejde o stezku v klasické podobě, vesmírné objekty jsou tu totiž umístěny na různé strany od centrální kašny nazývané Koule, která v modelu představuje Slunce. Měřítko tohoto modelu je 1:627 000 000, Merkur je proto necelých 100 metrů daleko, Neptun hledejte ve vzdálenosti přes 7 km a k Plutu budete muset od centrální kašny ujít skoro 9,5 km.
Víte o nějakém dalším modelu Sluneční soustavy? Dejte nám vědět. A pokud vytvoříte vlastní model Sluneční soustavy (samozřejmě klidně v menším měřítku), pošlete nám fotku na facebookové stránky Katedry didaktiky fyziky. Nejlepší příspěvky oceníme.
Zdroje:
Planetární stezka v Hradci Králové: http://www.astrohk.cz/planetarni_stezka/
Galaktická stezka v Hradci Králové: http://www.astrohk.cz/galakticka_stezka/
Proseč: https://www.planetarnistezka.cz/cs
Praha: http://www.hvezdolet.cz/planetarnistezka.htm
Vestec u Prahy: https://vestec.cz/slunecni-soustava/
Opava: https://www.opava-city.cz/cz/mesto-urad/o-meste/mestska-nej/model-slunecni-soustavy-ve-skutecnem-meritku.html