Na 90 středoškoláků a žáků základních škol se zapojilo do druhého ročníku projektu BeInspired. Akce, na které se podílí několik výzkumných institucí společně s umělci, odstartovala v lednu kreativními dílnami a vyvrcholí na konci července výstavou uměleckých prací na největší konferenci o částicové fyzice ICHEP 2024.
Projekt BeInspired oslovuje mladou generaci, které chce ukázat, že fyzika a umění nejsou dva neslučitelné světy. „Už od mládí slýcháme, že lidé mají nadání buď na přírodní vědy, jako je fyzika, matematika či chemie, nebo na humanitní a umělecké obory. Akce BeInspired tento mýtus boří a naopak si klade za cíl navázat dialog mezi uměleckou a technickou osobností v každém z nás,“ říkají pořadatelé, mezi kterými jsou fyzici z Univerzity Karlovy, ČVUT a Akademie věd ČR.
Autorem myšlenky pořádat akce, které budou studentům přibližovat fyziku skrze umění, je rakouský fyzik Michael Hoch. Vystudovaný učitel fyziky a tělesné výchovy a držitel doktorátu z částicové fyziky strávil devět let v CERN prací na experimentech ATLAS a CMS. „Úplně mě fascinovala krása a symetrie těch obrovských vědeckých přístrojů. Třeba když stojíte před gigantem o velikosti třípatrového domu a víte, že umí měřit miliontiny metru… Když se přístroje stavěly, tak jsem pořád fotil, nejen dokumentační, ale i umělecké fotografie. A reakce lidí na ně byla nečekaně silná. Viděl jsem, že to zaujalo i ty, kteří se o fyziku vůbec nezajímají. Ve škole se jim zdála nudná a složitá a najednou chtěli vědět, co děláme v CERN a v částicové fyzice vůbec. A tak mě napadlo vytvořit program pro děti, protože přiblížit vědu přes umění může být zábava,“ řekl nedávno v Českém rozhlasu. Před 12 lety založil program art@CMS, pod jehož hlavičkou pořádá workshopy a výstavy na svém domovském Technologickém institutu v Karlsruhe, ale i jinde po světě. V roce 2020 ve spolupráci s českými vědci vytvořil i program prvního ročníku akce BeInspired, jež se stala součástí prestižní mezinárodní konference ICHEP 2020.
Největší setkání částicových fyziků se letos opět koná v Praze a spolu s ním i druhý ročník BeInspired. Ten odstartoval 26. ledna přednáškou o částicové fyzice, po které následoval celodenní workshop. Žáci a studenti navštívili pět dílen, z nichž dvě organizoval právě Michael Hoch. Pod jeho vedením například účastníci vytvořili obří plastiku, tzv. event display, což je grafické zobrazení údajů zaznamenaných částicovým detektorem o jedné konkrétní srážce částic. Další z výtvarných dílen se ujala malířka a absolventka brněnské Fakulty výtvarných umění Petra Buzková. Abstraktní obrazy, které vznikly v průběhu workshopu, umělkyně poskládala do jednoho obřího pole a brzy jej vystaví v prostorách Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
Kromě výtvarných aktivit byla součástí programu i pohybová dílna pod vedením choreografky a tanečnice Lucie Charouzové, která v současnosti působí jako pedagožka v ZUŠ Libčice nad Vltavou a externě učí na pražské HAMU. Studenti si také mohli vyrobit vlastní mlžnou komoru – fyzikální přístroj umožňující pozorovat dráhy elektricky nabitých částic. Rady a odborný komentář jim k tomu dali částicoví fyzikové z Matfyzu a Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.
Umělecko-vědecký projekt poběží až do léta. Během února například studenty čeká virtuální prohlídka Evropské laboratoře jaderného výzkumu (CERN). Na školách teď vznikají výtvarná díla, která mohou studenti konzultovat s vědci a umělci. Výsledné práce budou v červenci vystaveny v pražském Kongresovém centru na konferenci ICHEP 2024.
Mohlo by vás také zajímat:
Začínající
fyzik: Věda je vzrušující cesta
Martina
Kekule: Baví mě propojovat vědu a umění
V
centru Malach ožívá historie už 14 let