Matematicko-fyzikální fakulta UK a nadační fond StarLift podepsali memorandum o partnerství, které talentovaným mladým studentům a vývojářům z Česka a Slovenska zprostředkuje placené stáže v Silicon Valley a na dalších místech USA.
„StarLift si klade za cíl podpořit podnikavého ducha studentů a absolventů informatiky z Česka a Slovenska, kteří mají ambice prosadit se za hranicemi,“ říká o nadačním fondu jeho zakladatelka Lenka Kučerová. „Chceme pomoci schopným a perspektivním mladým lidem, aby získali ty praktické znalosti a dovednosti, které dnešní prostředí informačních technologií vyžaduje. Pomoc najít stáž v USA je jen začátek, snažíme se našim kandidátům také poskytnout kontakty, inspirovat je a povzbudit jejich sebevědomí.“
StarLift je pro MFF UK novým typem partnera – do partnerského programu fakulty totiž většinou vstupují významné komerční firmy z oblasti IT nebo bankovnictví, které se na vzdělávání studentů podílejí nejčastěji formou zadávání témat bakalářských a diplomových prací. StarLift je naproti tomu nezisková organizace, díky níž studenti informatiky získají praktické zkušenosti přímo tam, kde se rodí novátorské podnikatelské myšlenky, tedy ve startupech v Silicon Valley a na východním pobřeží USA.
Tento přístup zcela odpovídá ideálům děkana MFF UK, prof. Jana Kratochvíla, o současném přístupu ke vzdělávání, který by měl klást důraz nejen na teoretické základy, ale i praxi. „O absolventy informatiky z Matfyzu je díky jejich všestrannosti a způsobu myšlení enormní zájem nejen v českých IT firmách, ale i u nadnárodních společností typu Oracle, Google nebo Facebook. Nechceme však jen vzdělávat budoucí úspěšné zaměstnance, ale rádi bychom podpořili inovačního ducha našich studentů. Věříme, že v tom nám může spolupráce se StarLiftem velmi pomoci,“ dodává prof. Kratochvíl.
Díky velké konkurenci není získání placené stáže v amerických startupech snadné, studenti z Evropy musejí navíc překonat administrativní a často i finanční překážky. I v těchto ohledech však StarLift podává pomocnou ruku, a to jak přípravou kandidátů před vycestováním, tak podporou po celou dobu stáže. „Snažíme se pomocí technických mentorů předávat našim kandidátům zpětnou vazbu a know-how, což je základ pro úspěch při náročných výběrových řízeních. Hradíme jim také veškeré náklady spojené se získáním víz, připravujeme je na reálný pracovní i každodenní život v USA a propojujeme je s tamními komunitami podnikatelů,“ popisuje StarLift jeho spoluzakladatelka.
Jak dodává, o potenciálu našich mladých vývojářů a vývojářek nemá pochyb. „Naší dlouhodobou vizí je, aby zkušenosti absolventů programu přispívaly k rozvoji inovativního myšlení a podnikatelského prostředí v Česku a na Slovensku,” uzavírá Lenka Kučerová.