V dnešnĂm ÄŤlánku se zaměřĂme na správnĂ© a efektivnĂ vyuĹľitĂ aerobnĂch aktivit. Pro snazšà pochopenĂ všech souvislostĂ doporuÄŤujeme nejprve prostudovat fyziologickĂ© základy popsanĂ© v ÄŤlánku PosilovánĂ pro zdravĂ I.
AerobnĂ aktivitu mĹŻĹľeme charakterizovat jako pohybovou ÄŤinnost, která je provádÄ›ná po delšà dobu stĹ™ednĂ intenzitou. TÄ›lo pĹ™i nĂ vyuĹľĂvá pĹ™Ătomnosti kyslĂku, aby tuk a glukĂłzu pĹ™emÄ›nilo na energie. Ve sportovnĂm trĂ©ninku, obzvlášť pokud navštÄ›vujete posilovny, se mĹŻĹľete setkat takĂ© s alternativnĂm pojmem kardio. Zde se aerobnĂ aktivity vykonávajĂ právÄ› v kardio zĂłnÄ›, napĹ™Ăklad na rotopedu, běžeckĂ©m páse, veslovacĂm trenaĹľeru ÄŤi orbitreku.
V aerobnĂ praxi je dĹŻleĹľitá doba jejĂho provádÄ›nĂ a intenzita. S pomocĂ tÄ›chto dvou promÄ›nnĂ˝ch pak mĹŻĹľeme dosáhnout dvou základnĂch cĂlĹŻ - redukce hmotnosti nebo navýšenĂ fyzickĂ© kondice.
JednĂm z nejdĹŻleĹľitÄ›jšĂch ukazatelĹŻ toho, jestli aerobnĂ trĂ©nink provádĂme správnÄ›, je aktuálnĂ tepová frekvence. Puls u zdravĂ©ho dospÄ›lĂ©ho ÄŤlovÄ›ka má 72 ĂşderĹŻ za minutu. PĹ™i trĂ©ninku se jeho hodnota zvyšuje dle nároÄŤnosti cviÄŤenĂ. Abychom dosáhli zvolenĂ©ho efektu, je tĹ™eba v prĹŻbÄ›hu aerobnĂho cviÄŤenĂ udrĹľovat tep v urÄŤitĂ©m rozmezĂ, tj. ve správnĂ© trĂ©ninkovĂ© zĂłnÄ›. Jiná trĂ©ninková zĂłna totiĹľ sloužà pro redukci hmotnosti a jiná k navýšenĂ fyzickĂ© kondice.
TrĂ©ninkovou zĂłnu urÄŤĂme následovnÄ›: Nejprve si vypoÄŤteme hodnotu maximálnĂ tepovĂ© frekvence (TF), a to tak, Ĺľe od ÄŤĂsla 220 (tj. teoretickĂ© hodnoty maximálnĂ TF) odeÄŤteme vÄ›k. Z vĂ˝sledku pak odvodĂme, jakou bychom mÄ›li mĂt tepovou frekvenci pĹ™i cviÄŤenĂ, kterĂ© je zaměřenĂ© na snĂĹľenĂ hmotnosti, a jakou pĹ™i aktivitÄ› zacĂlenĂ© na vylepšenĂ kondice.
Jako pĹ™Ăklad si vezmÄ›me 20letĂ©ho muĹľe. Jeho maximálnĂ TF má hodnotu 200 (tj. 220 – 20). TrĂ©ninková zĂłna, v rámci kterĂ© je moĹľnĂ© docĂlit redukce hmotnosti, se pohybuje okolo 60 % maxima TF, v modelovĂ©m pĹ™ĂpadÄ› to bude tedy 120 tepĹŻ za minutu. U trĂ©ninku zaměřenĂ©ho na zlepšenĂ fyzickĂ© kondice je zĂłna kolem 75 % maxima TF, tj. 150 tepĹŻ/min. u modelovĂ©ho pĹ™Ăpadu.
SamotnĂ© měřenĂ tepovĂ© frekvence mĹŻĹľeme provádÄ›t ruÄŤnÄ›, nebo pomocĂ
sporttesteru. PĹ™i ruÄŤnĂm měřenĂ po dobu 10 sekund poÄŤĂtáme srdeÄŤnĂ
ozvy a následnÄ› je vynásobĂme 6. RuÄŤnĂ měřenĂ mĹŻĹľe bĂ˝t dosti
obtĂĹľnĂ©, zejmĂ©na pak pĹ™i aktivitách, jako je jĂzda na kole apod.,
efektivnějšà je proto varianta měřenà pomocà sporttesteru. Ten funguje na
principu EKG snĂmánĂ a jeho jednoznaÄŤnou vĂ˝hodou je, Ĺľe si u nÄ›j mĹŻĹľeme v jednotlivĂ˝ch zĂłnách stanovit spodnĂ a hornĂ hranice. KonkrĂ©tnÄ›, pokud
se vrátĂme k výše zmĂnÄ›nĂ©mu pĹ™Ăkladu, by mÄ›l bĂ˝t rozsah trĂ©ninkovĂ©
zĂłny pro redukci hmotnosti 110-120 tepĹŻ/min. Pro trĂ©nink slouĹľĂcĂ k navýšenĂ kondice je tato zĂłna 140-160 tepĹŻ/min. Sporttester nás akusticky
upozornĂ, zda jsme pod nebo naopak nad správnou trĂ©ninkovou zĂłnou, a na
základě toho pak můžeme korigovat své cvičebnà tempo.
ZávÄ›reÄŤná doporuÄŤenĂ:
• Doba aerobnĂ aktivity - nejmĂ©nÄ› 30, lĂ©pe však 40 minut bÄ›hu, jĂzdy na kole, bruslĂch ÄŤi běžkách. MoĹľnĂ© je i plavánĂ (vÄ›tšina sporttesterĹŻ je vodotÄ›sná).
• Frekvence tréninku - 2 až 3x týdně (ne po sobě jdoucà dny).
Pokud se budete drĹľet svĂ© trĂ©ninkovĂ© zĂłny, mĹŻĹľete aktivity stĹ™Ădat (napĹ™. pĹ™i hezkĂ©m poÄŤasĂ vyrazit na kolo, jindy si jĂt zaplavat do bazĂ©nu), aniĹľ by tĂm trĂ©nink ztratil na účinnosti.
• TrĂ©ninkovĂ© metody - aerobnĂ aktivity zaměřenĂ© na redukci hmotnosti je vhodnĂ© vykonávat nepĹ™erušovanÄ› souvisle. PĹ™Ăkladem mĹŻĹľe bĂ˝t bÄ›h na stadionu, kdy po urÄŤenĂ˝ ÄŤas běžĂme stejnĂ˝m tempem. Pro zlepšovánĂ ĂşrovnÄ› fyzickĂ© kondice se hodĂ metoda nepĹ™erušovaná stĹ™Ădavá, jako je napĹ™Ăklad bÄ›h v lese, kde se vlivem kopcovitĂ©ho terĂ©nu mÄ›nĂ intenzita trĂ©ninku.
Pokud vás tato tematika zaujala a máte zájem vše vyzkoušet prakticky, zveme vás na seminář aerobnĂch aktivit pořádanĂ˝ katedrou tÄ›lesnĂ© vĂ˝chovy MFF UK.
Mohlo by vás zajĂmat:
PosilovánĂ
pro zdravĂ III
PosilovánĂ
pro zdravĂ II
Posilovánà pro
zdravĂ I
StolnĂ tenis na
Matfyzu
Sport na
Matfyzu
Tradice
albertovských kurtů
Vodáci a veslaři na Matfyzu
Sportovánàs Matfyzem od jara do podzimu
Posilovánà na
Matfyzu
Běh
na lyĹľĂch má na Matfyzu zelenou
S Matfyzem na
hory
Studenti
Matfyzu propagujà nové sporty