Pavel Podbrdský: Na mistrovský titul jsem čekal tři roky

Pavel Podbrdský: Na mistrovský titul jsem čekal tři roky

Fakulta / rozhovor

Nejúspěšnější český hráč scrabblu posledního desetiletí pochází z Brna, vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy a v současnosti žije v Praze. Jmenuje se Pavel Podbrdský a od roku 2003 je členem České asociace Scrabble (ČAS). Je aktuálním českým šampionem a momentálně vede i celorepublikový žebříček hráčů.

Letošní lednová partie Jiří Kučka - Pavel Podbrdský s konečným skóre 310:550  - „Přes 500 se mi podaří zahrát méně než jedenkrát za rok, průměrné skóre mám okolo 380-390 bodů,
Letošní lednová partie Jiří Kučka - Pavel Podbrdský s konečným skóre 310:550 - „Přes 500 se mi podaří zahrát méně než jedenkrát za rok, průměrné skóre mám okolo 380-390 bodů," říká Pavel Podbrdský (foto: archiv Pavla Podbrdského)

Jak jste se ke hraní scrabblu dostal? Vzhledem k tomu, že v Česku se masově rozšířil až v 90. letech minulého století, předpokládám, že jako dítě jste měl v oblibě jiné deskové hry...

Scrabble jsem začal hrát v roce 2003, až ve svých 23 letech. Poprvé mě zaujal na pražském „Deskohraní“, kam jsem si šel zahrát šachy. Všiml jsem si, že na turnaj scrabblu přijel písničkář Nohavica, tak jsem se šel podívat, jak hraje. Zaujalo mě to natolik, že jsem se přihlásil na jeden z dalších turnajů v rámci stejné akce, 24hodinový scrabblový maratón. Tenkrát jsem ale proti zkušenějším soupeřům neměl šanci a prohrál jsem všechny partie. Trvalo mi celé tři roky, než jsem se probojoval do nejužší celorepublikové špičky a vybojoval svůj první titul mistra republiky. Dříve, během střední školy, jsem soutěžně hrával šachy, jezdil jsem na turnaje a soutěže družstev. Dosáhl jsem úrovně kandidáta mistra, má nejvyšší hodnota ELO byla okolo 2140.

Titul mistra České republiky ve scrabblu jste získal již šestkrát, naposledy vloni. Chystáte se letos na podzim opět obhajovat titul?

Ano, plánuji se zúčastnit i letos. Mistrovství republiky proběhne 17. - 18. listopadu v Praze.

U nás je tato hra populární i díky Jaromíru Nohavicovi, který se mistrem republiky stal v roce 1997. Hrál jste s ním někdy?

Na turnajích jsme se potkali v letech 2005 až 2008 celkem šestkrát. První dvě partie byly velice vyrovnané, jednu z nich jsem i kvůli hloupé chybě v závěru prohrál. V dalších čtyřech partiích jsem již dominoval. Po roce 2008 se pan Nohavica přestal turnajů účastnit.

Nakolik vám při hře pomáhá, že jste vystudoval matematiku? Je při scrabble větší výhodou být absolventem Matfyzu, nebo bohemistiky?

Matematika při hraní scrabblu pomáhá asi jako v jakékoliv jiné deskové hře. Jde o určitou schopnost analytického myšlení. V každém tahu je potřeba nalézt dobré možnosti, jaké slovo zahrát a kam ho na desku umístit, poté dobře zvážit výhody a rizika každé z nich a vybrat to nejlepší pokračování. Ne vždy je nejlepší vybrat ten tah, který je nejvíce bodovaný. Je potřeba zvážit možnosti soupeře i kombinaci písmen, která mi po tahu zůstane v zásobníku.

Bez dobré slovní zásoby a základního osvojení gramatických pravidel pro tvorbu odvozených slovních tvarů však selže už první krok, tedy nalezení dobrých možností, jaké slovo zahrát. Obojí tedy pomáhá. Na druhou stranu, člověk vůbec nemusí být absolventem Matfyzu nebo bohemistiky, aby byl dobrý v těchto specifických dovednostech, a spousta špičkových hráčů to svými výsledky potvrzuje.

Hrají scrabble více ženy, nebo muži? Trénujete doma s manželkou?

Na turnajích převažují muži. Nemyslím si ale, že by pro hraní měli lepší předpoklady, spíše jsou prostě ochotni této hře věnovat více času. Manželka pochází z Vietnamu, a tak mi nezbývá než občas trénovat s jinými hráči přes internet.

Pracujete jako manažer v nadnárodní finanční společnosti, s jakými profesemi se setkáváte u svých soupeřů? Převažuje některá oblast?

Mezi hráči se vyskytuje prakticky neomezená škála profesí. Pravidla hry jsou natolik jednoduchá, že hraní nevyžaduje žádné speciální předpoklady. Namátkou zmíním: recepční v hotelu, policista, výživový poradce, právník, programátor, anesteziolog, redaktorka časopisu, překladatelka…

Jak vzpomínáte na dobu svých studií na Matfyzu?

Studoval jsem matematickou analýzu a nakonec jsem na Matfyzu strávil téměř devět let. Po magistru jsem pokračoval postgraduálním studiem, které jsem sice nedokončil, ale získal jsem alespoň titul RNDr. Takto dlouhá doba se pochopitelně nedá zapomenout. Většinu let jsem bydlel na kolejích v Tróji. Kromě samotné výuky vzpomínám i na další aktivity spojené se školou – pomoc s organizováním matematického korespondenčního semináře PraSe pro středoškolské studenty, různé další semináře a soustředění, účasti na českých či zahraničních soutěžích i tři zahraniční pobyty během studia.

Provozujete bezplatný český on-line scrabblový slovník, který obsahuje více než 1,2 milionu slovních tvarů. Ve srovnání s angličtinou, ve které se hraje i mistrovství světa, má údajně čeština mnohem více variant. Je proto těžší hrát scrabble v češtině než v angličtině?

Česká gramatika je rozmanitější díky skloňování a časování, proto máme řádově více slovních tvarů. Anglický scrabblový slovník má „pouze“ něco kolem 270 tisíc slovních tvarů a nejlepší světoví hráči ho umějí celý zpaměti. Sice třeba nerozumějí každému slovu, to ale pro tuto hru není podstatné. Novozélanďan Nigel Richards, několikanásobný světový šampion, vyhrál v roce 2015 frankofonní mistrovství světa, když se za devět týdnů naučil slovník francouzštiny, a přitom většinou vůbec nevěděl, co které slovo znamená.

Angličtina má také pouze 26 písmen a postrádá diakritická znaménka. Ač má méně slovních tvarů, statisticky častěji v ní může náhodná skupina vytažených písmen vytvořit smysluplné slovo. Hráči anglického scrabblu mají tedy větší šanci vytvořit hodně bodovaná slova, hrají více bing a snadněji na sebe slova navazují. To ale neznamená, že by soutěž byla jednodušší. Více bodovaná slova nacházejí oba soupeři, tudíž stejně jako v českém scrabblu rozhoduje hlavně to, který soupeř udělá méně chyb a ze svých možností vytěží více.

Slovo „scrabble“ znamená v angličtině šmátrat, šátrat (rukou) po něčem. Přemýšlel jste někdy o vytvoření českého názvu hry? Jak by se hra mohla jmenovat?

To je myslím zbytečné. Scrabble je již v českém prostředí natolik známé a zažité slovo, že umělý český ekvivalent by neměl šanci se uchytit. Dokladem toho je i fakt, že slovo scrabble se již dostalo do tištěných slovníků českého jazyka, ze kterých čerpá oficiální český scrabblový slovník, a proto je možné ho ve hře úspěšně položit. Při nejšikovnějším možném umístění by jako bingo položené přes jedno ležící písmeno vyneslo krásných 194 bodů...

Světový fenomén scrabble (původně Lexico) je nejpopulárnější deskovou slovní hrou na světě. Za jeho vynálezce je považován americký architekt Alfred Butts, který si v roce 1948 dal zaregistrovat ochrannou známku. Scrabble dnes existuje ve 33 jazykových verzích a po celém světě se ho dosud prodalo přes 150 milionů kusů. Každoročně se pořádá mistrovství světa v anglické verzi. Hra je určena pro dva až čtyři hráče, kteří mají v každém tahu k dispozici sedm písmen. Princip spočívá v jejich umisťování na hrací desku tak, aby vznikla existující slova za co možná nejvyšší počet bodů. Konkrétní slova přípustná v daném jazyce jsou uvedena ve speciálním slovníku. Obsazením takzvaných prémiových polí získá hráč za umístěné písmeno (případně celé slovo) dvoj- či trojnásobnou bodovou hodnotu. Pokud se hráči podaří během svého tahu umístit všech sedm písmen (bingo), obdrží mimořádnou padesátibodovou prémii.

Děkujeme časopisu Týden za svolení k převzetí titulní fotografie.

Tento článek jsme automaticky naimportovali z předchozího redakčního systému. Pokud se v něm něco pokazilo, dejte nám prosím vědět.