Minulé pondělí byly v budově Matfyzu na Malé Straně slavnostně vyhlášeny výsledky komiksové soutěže, kterou při příležitosti svých sedmých narozenin uspořádalo Centrum Malach.
Žáci a studenti měli za úkol vytvořit komiks podle vyprávění pamětníka druhé světové války. Čerpali při tom z nahrávek autentických rozhovorů, které byly v 90. letech pořízeny Nadací šoa (USC Shoah Foundation). Audiovizuální záznamy dnes tvoří unikátní archivní sbírku, jež je veřejnosti kompletně přístupná v Centru Malach.
První místo přisoudila porota Michaele Kramárové z Pedagogické a kultúrne akadémie Modra. Vítězku zaujal příběh Luďka Eliáše, který se rozhodl dobrovolně odejít do koncentračního tábora. „Příběh se mi moc líbil. Hrdina se musel rozhodnout, zda zůstane s rodinou, nebo doprovodí svého bratra, kterému byla nařízena deportace do Osvětimi. Rozhodl se jednat podle svého srdce a to na mě velmi zapůsobilo,“ uvedla oceněná.
Pomyslná druhá příčka připadla Le Thanh Qui alias Veronice za zpracování příběhu Evy Székelyové. Veronika je studentkou septimy Církevního gymnázia v Plzni, kde si vybrala humanitní zaměření. „Ve škole právě probíráme holokaust, tak mě napadlo, že by mi videa mohla pomoct při přípravě na testy a zkoušky. Pustila jsem si několik rozhovorů a překvapilo mě, jak byly všechny zajímavé,“ dodala autorka druhého nejlepšího komiksu.
O třetí místo se podělily Karolína Horváthová a Simona Pavlovičová, další z reprezentantek Pedagogické a kultúrne akadémie Modra.
Komiksovou soutěž uspořádalo Centrum Malach už po páté. Vítězné práce z minulého ročníku ocenila sama USC Shoah Foundation, když je na konci loňského roku uvedla na mezinárodní výstavě v Los Angeles.
Úryvek rozhovoru s pamětníkem Pavlem Grossem, který patří mezi tzv. Wintonovy děti (© USC Shoah Foundation)
Mohlo by vás zajímat:
Sedm let
Centra Malach
Od
historie k informatice (a zpět): Spolupráce Matfyzu s University of Southern
California