Již od roku 2010 je v knihovně MFF UK na Malé Straně veřejnosti přístupná rozsáhlá digitální databáze obsahující vzpomínky osob, které se staly svědky tragických dějinných událostí 20. století. Centrum vizuální historie Malach, jak se přístupové místo oficiálně nazývá, vzniklo ve spolupráci s institutem Shoah Foundation při University of Southern California.
Spolupráce mezi University of Southern California (USC) a MFF UK se začala rozvíjet na počátku druhého tisíciletí. S cílem prozkoumat možnosti uplatnění počítačové lingvistiky při zpracování rozsáhlých souborů audiovizuálních dat byl v roce 2002 zahájen výzkumný projekt MALACH (Multilingual Access to Large Spoken Archives). Konkrétní podnět vzešel od USC Shoah Foundation, v jejímž archivu svědectví pamětníků holokaustu a dalších genocid se dnes nalézá přes 53 000 audiovizuálních rozhovorů. Pro práci s tímto digitálním multimediálním archivem v reálném čase jsou neustále vyvíjeny nové vyhledávací nástroje, díky projektu MALACH se do jejich tvorby a testování zapojil Ústav formální a aplikované lingvistiky (ÚFAL) MFF UK.
Na podzim roku 2009 vzniklo Centrum vizuální historie Malach (CVHM), které archiv USC Shoah Foundation zpřístupnilo veřejnosti. V budově Matfyzu na Malostranském náměstí se nyní nachází přístupové místo se šesti počítači, kde mohou po bezplatné registraci s archivními daty pracovat nejen výzkumníci, ale také pedagogové, studenti a další zájemci z řad nejširší veřejnosti.
Za uplynulých sedm let CVHM získalo stabilní pozici mezi institucemi, jejichž činnost je spojena s výzkumem a vzděláváním v oblasti moderních dějin. Kromě Archivu vizuální historie USC Shoah Foundation dnes CVHM zpřístupňuje také nahrávky rozhovorů shromážděných v rámci projektu Refugee Voices a vybraná interview ze sbírky Jewish Holocaust Center v australském Melbourne. V roce 2012 se CVHM také podílelo na digitalizaci několika desítek orálně historických rozhovorů shromážděných Muzeem romské kultury v Brně.
Spolupráce Matfyzu s USC se od vzniku CVHM dále rozvíjí na několika úrovních. Pro české i zahraniční učitele, kteří mají zájem s rozsáhlou databází individuálních vzpomínek pracovat v rámci výuky, organizují CVHM a USC Shoah Foundation řadu vzdělávacích seminářů. Na odborné úrovni se prozatím největším společným projektem stal překlad tezauru VHA z angličtiny do češtiny. Tezaurus obsahuje téměř 66 000 klíčových slov a jeho přeložení českým badatelům značně usnadní práci s archivními záznamy. Novinkou v oblasti vzájemné spolupráce pak je zřízení záložního serveru v budově fakulty v pražské Troji, kde se nyní nachází kompletní kopie Archivu vizuální historie a přidružených databází. Ty byly pro případ živelní či jiné katastrofy doposud zálohovány pouze na západním a východním pobřeží Spojených států amerických.
V současnosti můžeme říci, že Matfyz není „pouze“ jednou z řady institucí, které disponují přístupem k Archivu vizuální historie, ale ve vztahu k USC zaujímá pozici rovnocenného partnera. Lze proto očekávat, že ve spolupráci budou obě instituce pokračovat, a přispívat tak i nadále nejen k uchování historické paměti, ale také k vyvracení představy o neprostupnosti hranic mezi humanitními a exaktními obory.