V prvním dílu optických klamů jsme vám předložili několik zdánlivě normálních, na druhý pohled však nemožných obrázků. Nyní pokračujeme s dalšími klamy - paobrazy a iluzí tvaru i barvy. Necháte se nachytat?
Zrakové iluze se mohou týkat nejen velikosti, ale i tvaru, pohybu, barvy, prostorového vjemu a podobně. Pozorujeme-li dva stejně velké obrazce, stává se, že nám za určitých okolností jeden obrazec připadá větší než druhý. Nebo když pozorujeme obrazec, v němž by měly být rovné čáry, zdá se nám, že rovné nejsou.
Paobraz je velmi oblíbenou iluzí, jedná se vlastně o stopu zrakového vjemu v negativní podobě a trvá několik vteřin. Hledíme-li tedy delší dobu na obrazec výrazně seskupených barev a pak upřeme zrak na bílou nebo šedivou plochu, objeví se nám obrazec v doplňujících barvách. Co bylo červené, je zelené. Co bylo modré, je žluté. Co bylo fialové, je oranžové. A co bylo černé, vidíme jako bílé a tak dále.
V galerii si můžete prohlédnout tři typy klamů:
- Iluze tvaru - Obr. č. 1 - 5. Nejlépe uvěříte, pokud přiložíte papír nebo pravítko na monitor.
- Iluze barvy - Obr. č. 6 - 11. Pokud si pomůžete opět papírem přiloženým k obrazovce, bude výsledek více než jasný.
- Paobraz - Obr. č. 11 - 13. Bude stačit pozorovat střed obrázku 10 sekund a pokud se potom podíváte na stěnu nebo nějaký jiný světlý podklad, uvidíte stejný obrázek v převrácených barvách.
Vlastní zkušenost s optickým klamem můžete získat velice jednoduše sami. Na pár sekund se podívejte do rozsvícené žárovky a hned potom na světlou zeď. Co vidíte? Pro silnější zážitek doporučujeme rychle mrkat.
Mohlo by vás zajímat:
Optické klamy
1
Fyzikální
pokus: Potápěč
Fyzikální
pokus: Těžiště
Fyzikální
pokus: Lom světla
Fyzikální
pokus: Pokusné vajíčko II
Fyzikální
pokus: Voda za víno
Fyzikální
pokus: Atmosférický tlak
Fyzikální
pokus: Fata morgána
Fyzikální
pokus: Aerodynamické paradoxy
Fyzikální
pokus: Vířivé proudy v ešusu
Fyzikální
pokus: Setrvačnost zavěšeného závaží
Fyzikální
pokus: Pokusné vajíčko