Letošní matfyzácká Jedna noc s informatikou a matematikou přinesla program propojující obory, které nese ve svém názvu. Hlavním bodem programu byla mimořádná přednáška zahraničního hosta prof. Jacka Copelanda s názvem Alan Turing and the Birth of the Computer.
Programová náplň jedné noci se z velké části točila kolem počítačů, jejich vzniku a rozsáhlých možností, které dnes přinášejí nejrůznějším oborům. Právě zrodu počítačů a jejich duchovnímu otci, britskému matematiku a logiku Alanu Turingovi, se v devadesátiminutové přednášce věnoval prof. Jack Copeland z University of Canterbury na Novém Zélandu. Prof. Copeland je předním světovým odborníkem na Alana Turinga. Před naplněným přednáškovým sálem, do kterého se vměstnalo přibližně 130 nadšených posluchačů hovořil o Turingových vizích, které dalece předčily svoji dobu. Díky nim však dnes denně používáme počítače, laptopy, smartphony a další zařízení, která byla před sedmdesáti lety pouhým snem.
Jack Copeland: Alan Turing and the Birth of Computer (anglicky, 83 minut)
Kdo včerejší přednášku nestihl, může navštívit dvě další akce, na kterých prof. Copeland vystoupí. Ve čtvrtek 29. 1. bude opět v budově Matfyzu na Malé Straně hovořit na téma Turing: From Breaking Enigma to Deciphering the Mind a v pátek 30. 1. se s přednáškou Alan Turing, Artificial Intelligence, and the Imitation Game zúčastní PragoFFestu.
Další pořady z informatické části se věnovaly například umělé inteligenci ve hře Kingdom Come: Deliverance, výukové simulaci Československo 38-89, výběru vysoké školy pro budoucí kariéru v IT a dalším pestrým tématům. Matematická sekce programu se zaměřila na šifrování údajů a možnosti veřejného sdílení tajných informací, zlatý řez nebo na otázku, zda je matematika vůbec k něčemu dobrá.
Přednáškový program byl doplněn expozicí interaktivních stánků, které nabízely nejen zajímavou podívanou, ale účastníky rovnou zvaly k tomu, aby si vše, co vidí, vyzkoušeli. Mohli si tak osahat předměty vytisknuté na 3D tiskárně, vyzkoušet haptické ovládání počítače nebo potrápit hlavy řešením matematických a geometrických hlavolamů.
Celkem se na Jednu noc s informatikou a matematikou přišlo podívat více než dvě stě návštěvníků všech věkových kategorií. Mladší žáci se zajímali především o neobvyklé přístroje, maturanti potom vystavující a přednášející zahrnovali dotazy o přijímacích zkouškách a studiu na Matfyzu.
Další chystanou akcí z dílny Matfyzu bude únorový Jeden den s fyzikou, který letos připadá na čtvrtek 12. února. Přijďte se s kamarády, spolužáky nebo rovnou celou vaší třídou podívat na fyziku z různých úhlů pohledu.