Jednoduchý fyzikální experiment nám ukáže základní princip fungování elektromagnetické brzdy používané např. v lokomotivách nebo tramvajích.
K realizaci pokusu potřebujeme permanentní magnet, nit, stojánek na zavěšení a nějakou hliníkovou desku, např. hliníkový ešus.
Magnet upevníme k niti tak, aby jedním pólem směřoval dolů a druhým vzhůru. Druhý konec nitě uvážeme na stojánek takovým způsobem, aby se magnet po vychýlení mohl volně kývat. Ešus položíme pod magnet dnem vzhůru. Je potřeba, aby v nejnižší poloze, kterou magnet prochází, byl v co nejmenší vzdálenosti ode dna ešusu.
Ešus odstraníme a magnet rozkýveme. Pokud pod rozkývaný magnet ešus opatrně vsuneme, pozorujeme, že se jeho kmitavý pohyb velmi rychle utlumí. Efekt je tím výraznější, čím silnější magnet použijeme.
V ešusu se vlivem pohybu magnetu indukují proudy, které se uzavírají do vírů – proto vířivé proudy. Magnetické účinky těchto vířivých proudů rychle utlumí pohyb kývajícího se magnetu.
V kolejových i některých silničních vozidlech se tohoto jevu využívá k bezkontaktnímu brzdění. Při jízdě se vodivý kotouč spojený s nápravou vozidla otáčí mezi póly elektromagnetu. Při brzdění pustíme proud do cívek elektromagnetu, což vede ke vzniku vířivých proudů v kotouči a k jeho zpomalování. Vzhledem k tomu, že vířivé proudy vznikají vlivem elektromagnetické indukce pouze při vzájemném pohybu vodiče a magnetu, nelze tímto způsobem především při jízdě z kopce úplně zastavit.
Další pokusy:
Fyzikální
pokus: Potápěč
Fyzikální
pokus: Těžiště
Fyzikální
pokus: Lom světla
Fyzikální
pokus: Pokusné vajíčko II
Fyzikální
pokus: Voda za víno
Fyzikální
pokus: Atmosférický tlak
Fyzikální
pokus: Fata morgána
Fyzikální
pokus: Aerodynamické paradoxy
Fyzikální
pokus: Vířivé proudy v ešusu
Fyzikální
pokus: Setrvačnost zavěšeného závaží
Fyzikální
pokus: Pokusné vajíčko
Optické klamy
1
Optické klamy
2